AIDS fobia

Zaburzenie o charakterze nerwicowym, w którym osoba uważa, że jest zakażona HIV. W celu potwierdzenia tego wykonuje niezliczoną ilość (nawet kilkanaście) badań. Także wszystkie pojawiające się objawy przypisuje zakażeniu HIV. Przekonanie to niszczy życie takiej osoby – w życiu najważniejsze staje się dowiedzenie, że nie jest się zakażonym HIV (pomimo otrzymywania kolejnych wyników ujemnych, osoba nie wierzy). Wszystko pozostałe schodzi na dalszy plan – osoba z AIDS fobią powoli wycofuje się z życia prywatnego, rodzinnego, zawodowego.

Podczas rozmowy nt. HIV/AIDS osoby takie zadają wiele dociekliwych i bardzo szczegółowych pytań. Często konsultują się one ze specjalistami oraz z innymi osobami, np. poprzez fora internetowe, a otrzymując wynik kwestionuje poprawność wykonania badania (np. podważają kompetencje personelu, uważają, że jej krew została zamieniona w laboratorium).

Jako zaburzenie nerwicowe leczenie AIDS fobii wymaga współpracy z psychologiem (psychoterapeutą). Staje się niezbędna terapia. W części przypadków jest również wymagana konsultacja psychiatryczna.

Tekst dostarcza Stowarzyszenie Podwale Siedem.

Partnerzy kampanii

pozytywnieotwarci.pl
Majestic Media
cd4.pl
Podwale Siedem