Alkohol a ryzyko zakażenia HIV

Alkohol nie wpływa na przenikanie HIV do naszego organizmu, jednak zmienia nasze zachowania – picie alkoholu często prowadzi do robienia i mówienia rzeczy, których później możesz żałować. Z powodu „rozluźniającego” jego działania częściej podejmujemy ryzykowne zachowania narażające nas na zakażenie HIV (kontakty seksualne bez prezerwatywy, dzielenie się sprzętem do iniekcji, wykonywanie tatuaży niesterylnym sprzętem).

Należy również pamiętać, że przy dużym wysiłku fizycznym oraz wysokiej temperaturze (np. w wyniku długotrwałej zabawie na dyskotece) alkohol działa dużo silniej i możesz łatwiej stracić nad nim kontrolę. Pamiętaj również, że alkohol działa często z dużym opóźnieniem, dlatego możesz nawet nie zauważyć, gdy doprowadzi Cię on do utraty świadomości lub/i przytomności – wtedy o wiele łatwiej możesz stać się ofiarą kradzieży, czy np. gwałtu.

Seks po alkoholu może również mieć konsekwencje natury psychologicznej: może spowodować, że stracisz szacunek do samej/ samego siebie, idąc do łóżka z kimś, kogo mało znasz…

Tekst dostarcza Lambda Warszawa.

Partnerzy kampanii

pozytywnieotwarci.pl
Majestic Media
cd4.pl
Podwale Siedem