Amfetamina a ryzyko zakażenia HIV

Narkotyki stymulujące np. amfetamina i metamfetamina są przyjmowane doustnie, dożylnie, są palone lub wdychane przez nos. Zależnie od drogi przyjęcia czas i siła ich działania różni się – po podaniu dożylnym lub paleniu pojawia się tzw. kop czyli krótkotrwały okres niezwykle intensywnej euforii w ciągu 5-15 sekund. Podanie doustne i donosowe wywołuje euforię o słabszym nasileniu, tzw. high (haj). Trwa on 3-5 minut po przyjęciu przez śluzówki nosa, a ok. 20 minut po przyjęciu doustnym.

Przyjmowanie amfetamina i metamfetamina jest szkodliwe dla zdrowia – poza uzależnieniem może powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi i zawał serca. Jednak amfetamina i metamfetamina zwiększają ryzyko zakażenia HIV poprzez:

- pojawiające się na początku ich przyjmowania zwiększenie potencji – osoby takie częściej uprawiają seks

- zmianę świadomości – poczucie „mocy” zwiększa łatwość w podejmowaniu ryzykownych zachowań oraz powoduje zanik asertywności – możesz na przykład zdecydować się na uprawianie seksu z osobą, z którą normalnie byś tego nie zrobiła/zrobił i dodatkowo bez zabezpieczenia prezerwatywą. Może również się zdarzyć, że znajdziesz się w sytuacji gdy zostanie na tobie wymuszony kontakt seksualny

- wstrzykiwanie narkotyków niesterylnym sprzętem (jeżeli wstrzykujesz sobie narkotyki, musisz zawsze używać nowych, jałowych igieł i strzykawek)

- prostytucję pozwalającą na zdobycie pieniędzy na narkotyki.

Jeśli jednak zdecydujesz się na przyjmowanie narkotyków:

- nigdy nie przyjmuj narkotyku w samotności

- unikaj mieszania narkotyków (również z alkoholem)

- zastosuj najpierw małą dawkę (unikniesz przedawkowania i zbyt silnego działania, przy którym całkowicie tracisz samokontrolę)

- jeśli poczujesz się źle poproś o pomoc zaufaną osobę lub zadzwoń na pogotowie.

I jeszcze jednak baaaardzo ważna rzecz - po dłuższym stosowaniu amfetaminy i metamfetaminy rozwija się impotencja. Osoba tak nie jest w stanie odbywać kontaktów seksualnych i czerpać z nich przyjemności. Skłania to odbywania jedynie kontaktów seksualnych analnych biernych, podczas których ryzyko zakażenia HIV jest większe!

Tekst dostarcza Lambda Warszawa.

Partnerzy kampanii

pozytywnieotwarci.pl
Majestic Media
cd4.pl
Podwale Siedem