Bareback

Bareback, barebacking (ang. goły tył)

Zachowanie polegające na celowym podejmowaniu ryzykownych zachowań seksualnych (np. licznych kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami bez prezerwatywy, odbywanie stosunków analnych bez prezerwatywy) przez osoby znające w pełni zasady bezpiecznego seksu i zagrożenia z tego wynikające (zakażenie HIV, chorobami przenoszonymi droga płciową). A więc nie wynika to z niewiedzy lub ograniczonej wiedzy.

Do głównych przyczyn praktykowania barebackingu należą:

- bagatelizowanie konsekwencji zakażenia HIV (głównie z powodu przekonania, że po zakażeniu osoby HIV (+) zostaną szybko wyleczone i będą w pełni szcześliwie żyć)

- niechęć do „ograniczeń” i „dyskomfortu” wynikającego ze stosowania prezerwatywy (np. przekonanie, że zmniejsza poziom satysfakcji seksualnej)

- chęć przeżycia podczas seksu silniejszych emocji – zagrożenie wynikające z możliwości zakażenia HIV działa stymulująco i podniecająco – w skrajnych przypadkach bareback staje się „rosyjską ruletką" – seksem grupowym bez prezerwatywy (czasami) z osobami zakażonymi HIV, ale osoby niezakażone są świadome, że uprawiają seks z osobami HIV (+)

- traktowanie bareback jako „buntu” przeciwko „ograniczeniom” związanych z „bezpiecznym seksem”.

Tekst dostarcza Stowarzyszenie Podwale Siedem.

Partnerzy kampanii

pozytywnieotwarci.pl
Majestic Media
cd4.pl
Podwale Siedem