dewiacje

Nietypowe zachowanie seksualne (dewiacja, parafilia) jest to powtarzające się przez co najmniej 6 miesięcy intensywne fantazje, pragnienia seksualne lub zachowania, w których są zaangażowane obiekty niebędące ludźmi, dochodzi do cierpienia lub upokorzenia osoby uprawiającej parafilię lub jej partnera oraz biorą w niej udział dzieci lub inne osoby, nie wyrażając na to zgody.

Jak widać nie kwalifikują się do nietypowych zachowań seksualnych kontakty homoseksualne!!!

 

Jednak ich klasyfikacja jest determinowana prawnie i kulturowo, a więc zmienia się w zależności od czasów. Jeszcze do niedawna w USA niektóre zachowania seksualne, np. seks oralny lub homoseksualizm, były uważane za nienormalne i nietypowe, obecnie zaś są akceptowane i praktykowane.

Poza tym trudno jest określić, co oznacza nietypowe zachowanie seksualne, gdyż tak naprawdę nie wiemy dokładniej, jak postępuje większość ludzi – seks pozostaje tabu. Obecnie coraz częściej do ocenienia czy dane zachowanie ma charakter nietypowy wykorzystuje się 2 pytania:

1. Czy druga osoba wyraża zgodę na tego typu zachowanie seksualne?

2. Czy w wyniku zachowania seksualnego ktoś cierpi (i nie wyraził na to zgody)?

Jeśli na pierwsze osoba odpowiada „tak”, a na drugie „nie” to oznacza, że nie jest to nietypowe zachowanie seksualne.

 

Do najczęściej występujących parafiliami zaliczamy: ekshibicjonizm, podglądactwo, ocieractwo, przemoc seksualna, pedofilia, transwestytyzm (niezwiązany z dezaprobatą płci, ale jako fetyszyzm), sadomasochizm.

Tekst dostarcza Stowarzyszenie Podwale Siedem.

Partnerzy kampanii

pozytywnieotwarci.pl
Majestic Media
cd4.pl
Podwale Siedem