wirusowe zapalenie wątroby typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest wywoływane przez HBV (wirus zapalenia wątroby typu B). Wirus ten o wiele łatwiej niż HIV przenosi się drogą krwi (niesterylny sprzęt medyczny, dentystyczny, kosmetyczny, stosowanie wspólnego sprzętu do iniekcji przez osoby przyjmujące narkotyki dożylnie) oraz drogą płciową. Techniką seksualną szczególnie niebezpieczną są bierne kontakty analne.

 

Zapalenie wątroby typu B jest chorobą o bardzo zróżnicowanym przebiegu. Może występować pod postacią ostrego zapalenia wątroby, które pojawia się 8-12 tygodni od zakażenia (skrajnie 6 tygodni - 6 miesięcy). W większości przypadków pojawia się żółtaczka, objawy rzekomo grypowe czy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka). Charakterystyczną cechą jest bardzo znacznie podwyższona aktywność aminotransferaz (tzw. enzymów wątrobowych) do wartości znacznie przekraczających 500 U/L. W 90-95% przypadków ostre zapalenie wątroby typu B kończy się wyzdrowieniem. Nie we wszystkich jednak przypadkach wyzdrowień dochodzi do pełnego wyeliminowania zakażenia z organizmu. U kilkunastu - kilkudziesięciu procent osób, które przebyły ostre zapalenie wątroby typu B wirus stale namnaża się. Osoby takie są zagrożone rozwojem marskości wątroby i raka wątroby. U 5-10% osób ostre zapalenie wątroby przechodzi w postać przewlekłą. U 20% spośród tych osób, po 10-20 latach dochodzi do rozwoju marskości i/lub raka wątroby. Działanie to ulega dramatycznemu nasileniu, jeśli osoba zakażona spożywa alkohol.

 

Problem z zakażeniem HBV jest zdecydowanie większy niż w przypadku HIV – szacuje się, że około 5% populacji świata jest zakażona przewlekle wirusem zapalenia wątroby typu B. W Polsce odsetek ten wynosi 1-1,5% czyli około 450 tysięcy osób (dla porównania osób zakażonych HIV jest szacunkowo 35 tysięcy).

 

Rozpoznanie zakażenia pobrania krwi. Rutynowa diagnostyka zakażenia HBV opiera się zwykle na zbadaniu obecności antygenu HBs (HBsAg). Jego obecność informuje o zakażeniu HBV, nie przynosi natomiast informacji o fazie zakażenia (występuje zarówno w ostrej, jak i przewlekłej fazie). Osoby, u których stwierdzi się obecność HBsAg są poddawane kolejnym badaniom krwi oraz samej wątroby (USG, fibroskan, biopsja) pozwalającym ocenić w jakim stadium zakażenia znajduje się pacjent i czy wymaga leczenia.

Pozostałe markery serologiczne to:

- anty-HBc (przeciwciała anty-HBc) – występują zarówno u osób, które przebyły zakażenia, jak i obecnie zakażonych

- anty-HBs (przeciwciała anty-HBs) – występują u pacjentów, którzy przebyli zakażenie HBV (po zaniknięciu HBsAg), ale również u osób, które odpowiedziały na szczepienie ochronne przeciwko HBV. Miano powyżej 10 jednostek/l wskazuje na odporność na zakażenie HBV.

 

Leczenie zapalenia wątroby typu B nie jest zawsze skuteczne, szczególnie wtedy, gdy zakażenie rozpoznano zbyt późno, po latach (najgorzej, jeśli te lata były zakrapiane alkoholem...).

 

Jednak zabezpieczyć się przed możliwością zakażenia HBV jest łatwo (oczywiście poza stosowaniem prezerwatywy w kontaktach seksualnych i sterylnego sprzętu do iniekcji w placówkach służby zdrowia, salonach kosmetycznych, tatuażu, podczas podawania sobie narkotyków) – wystarczy zaszczepić się. W celu ustalenia wszelkich szczegółów powinieneś skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Tekst dostarcza Abbott Laboratories Poland sp. z o.o. .

Partnerzy kampanii

pozytywnieotwarci.pl
Majestic Media
cd4.pl
Podwale Siedem