Lubrykant

W czasie stosunków dopochwowych i doodbytniczych zdarza się, że dochodzi do obtarcia śluzówki w pochwie, odbycie albo na penisie. Aby tego uniknąć, stosujcie nawilżacze, które po pierwsze: ułatwiają odbycie stosunku, po drugie: zmniejszają ryzyko wystąpienia obtarć i uszkodzenia błony śluzowej (przez które łatwiej wnikają do organizmu: HIV i inne patogeny powodujące choroby przenoszonego drogą płciową). Lubrykanty możecie kupić w aptece bez recepty, np. Feminum, Intimel, K-Y żel, sex shopach, możecie spytać o nie streetworkerów (często mają).

Są to żele na bazie wody, przezroczyste, bez zapachu i bez smaku i dlatego ich używanie nie powoduje dyskomfortu, a wręcz przeciwnie – jest przyjemne i może zwiększać doznania seksualne. Można je stosować razem z prezerwatywą.

Ich wadą jest szybkie wysychanie. Stąd też w przypadku dłuższych (powyżej 30 minut) kontaktów seksualnych dokładaj lubrykantu (aby cały czas miejsca intymne były wilgotne) lub stosuj lubrykanty na bazie silikonu (dostępne w seks shopach.

Ważne jest, żeby lubrykanty nie były tłuste - ŻADNYCH KREMÓW I WAZELIN!!! Tłuszcz rozpuszcza lateks i zwiększa ryzyko pęknięcia prezerwatywy.

Niewskazane jest używanie jako lubrykantów środków plemnikobójczych zawierających nonoksynol 9, gdyż może on powodować uszkodzenie nabłonka odbytnicy, co zwiększa ryzyko zakażenia HIV.

Tekst dostarcza Abbott Laboratories Poland sp. z o.o. .

Partnerzy kampanii

pozytywnieotwarci.pl
Majestic Media
cd4.pl
Podwale Siedem