Ostra choroba retrowirusowa

Ostra choroba retrowirusowa (o.ch.r.) jest zespołem objawów chorobowych pojawiających się po około 2-3 tygodniach od zakażenia HIV. Stosowane powszechnie badania przesiewowe na obecność przeciwciał anty-HIV (ELISA) dają w tym okresie wynik negatywny bądź też wątpliwy. Laboratoryjnym potwierdzeniem zaistniałej infekcji jest wykazanie obecność antygenu p24.

Obraz kliniczny o.ch.r. jest mało charakterystyczny, najczęściej przypomina mononukleozę zakaźną bądź też grypę. Do najczęstszych objawów zalicza się (cytowany odsetek osób różni się w zależności od badania): gorączkę (77%), osłabienie (66%), rozsianą wysypkę (56%), bóle mięśni (54%), bóle głowy (51%), ból gardła (45%), powiększenie węzłów chłonnych na szyi (39%), bóle stawowe (31%). Dolegliwości trwają od jednego do 4 tygodni (średnio 2 tygodnie).

W okresie o.ch.r. następuje gwałtowne namnażanie się HIV do wartości przekraczających 100 milionów kopii/ml surowicy, stąd też osoba taka jest szczególnie zakaźna dla innych osób (ryzyko zakażenia innej osoby jest 7-krotnie większe niż w bezobjawowej fazie zakażenia).

Zakażeniu ulegają przede wszystkim komórki posiadające receptor CD4 – głównie limfocyty CD4, monocyty/makrofagi. W późniejszym okresie zakażone HIV makrofagi dociera praktycznie do każdego narządu.

Tekst dostarcza Abbott Laboratories Poland sp. z o.o. .

Partnerzy kampanii

pozytywnieotwarci.pl
Majestic Media
cd4.pl
Podwale Siedem