Poppers

Poppers to grupa substancji chemicznych zawierających azotyny alkilu (głównie azotyn amylu, butylu i izobutylu) przyjmowanych wziewnie w celach rekreacyjnych. Początkowo były one częścią kultury disco i stylu rave z lat 70., 80. i 90. XX w., jednak obecnie są stosowane w środowisku mężczyzn o orientacji homoseksualnej – ich użytkownicy podają, że poppers zwiększa odczucia seksualne. Wdychane azotyny wywołują rozluźnienie mięśni gładkich w całym organizmie, w tym zwieraczy odbytu i mięśni pochwy. Ułatwia to penetracje. Część użytkowników twierdzi, że wzmacniają one i przedłużają orgazm, ale niektórzy mężczyźni podają wręcz przeciwnie – po poppersie pojawiają się problemy z erekcją.

 

Uczucie ciepła głównie w okolicach narządów płciowych i podniecenia trwa zazwyczaj kilka minut. W okresie tym może również dochodzić do nagłego zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi (z powodu rozszerzenia naczyń krwionośnych) i upośledzenia ukrwienia mózgu. Powstaje uczucie euforii, uderzenia krwi do głowy, śmiechu lub niekontrolowanego chichotania.

Bardzo niebezpieczne jest łączenie poppersu z sildenailem (Viagrą) – może dochodzi do znacznego zmniejszenia ciśnienia krwi, prowadzącego do omdleń, udaru lub nawet zawału serca. Mogą one również powodować wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, dlatego są bezwzględnie przeciwwskazane u osób z jaską.

Do innych zagrożeń związanych z użyciem poppersa należą: oparzenia przy rozlaniu na skórze (do ich rozpuszczenia stosuje się m.in. kwas siarkowy), utrata świadomości, bóle głowy.

Ze względu na zakaz sprzedaży dopalaczy, poppers jest dostępny na rynku jako płyny do czyszczenia głowic magnetofonowych i wideo (kiedyś rzeczywiście do tego celu azotyny alkilu były używane).

 

Tekst dostarcza Stowarzyszenie Podwale Siedem.

Partnerzy kampanii

pozytywnieotwarci.pl
Majestic Media
cd4.pl
Podwale Siedem