Rozmowa okołotestowa

Wykonując badanie w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym każda osoba przed pobraniem krwi powinna porozmawiać ze specjalistą – doradcą ds. HIV/AIDS, a więc odbyć tzw. rozmowę okołotestową. Jest ona całkowicie anonimowa i poufna – wszystko co zostanie w trakcie niej powiedziane pozostanie tylko i wyłącznie między Tobą a doradcą. Nie musisz się niczego obawiać!

 

W czasie rozmowy pojawi się trochę intymnych pytań, np. o to z kim w ostatnim czasie uprawiałeś seks (z kobietami czy mężczyznami), jakie były to kontakty seksualne (analne, oralne, dopochwowe), ile miałeś partnerów/partnerek seksualnych, skąd oni pochodzili, czy przyjmowałeś narkotyki.... Pytania te są zadawane nie z powodu ciekawości doradcy (tak na marginesie nie musisz się krępować, większość doradców słyszało już wiele i niewiele jest ich w stanie zaskoczyć:)), ale pozwalają na oszacowanie czy w ogóle mogło u Ciebie dojść do zakażenia HIV. Jest to o tyle istotne, że ciągle panuje wiele mitów, stereotypów i błędnych przekonań nt. możliwych dróg zakażenia HIV. Rozmowa taka pozwala również na wyjaśnienie nurtujących Cię pytań.

 

Także wynik otrzymasz od doradcy ds. HIV/AIDS podczas kolejnej rozmowy. Podczas niej dowiesz się jaki jest Twój wynik (wynik ujemny/negatywny oznacza, że nie jesteś zakażony HIV), czy badanie to jest w pełni wiarygodne (aby wykluczyć zakażenie HIV musi minąć okres 12 tygodni od ostatniej sytuacji ryzykownej), a jeśli nie, kiedy należy je powtórzyć. W przypadku wyniku dodatniego mówiącego o tym, że jesteś zakażony, doradca ds. HIV/AIDS pokieruje Cię do specjalisty chorób zakaźnych i wskaże miejsca, w których będziesz mógł uzyskać specjalistyczną pomoc np. wsparcie psychologiczne.

Tekst dostarcza Stowarzyszenie Podwale Siedem.

Partnerzy kampanii

pozytywnieotwarci.pl
Majestic Media
cd4.pl
Podwale Siedem