(Sado)Masochism

W obrębie sadomasochizmu wyróżnia się:

- sadyzm – czerpanie przyjemności seksualnej z zadawania partnerowi fizycznego i psychicznego bólu oraz upokarzania go

- masochizm – czerpanie przyjemności seksualnej w sytuacjach, kiedy zadawany jest jej fizyczny i psychiczny ból lub gdy jest poniżana.

Do niedawna o sadomasochizm był klasyfikowany jako nietypowe zachowanie seksualnej. Jednak obecnie odchodzi się od tego, gdyż zachowania seksualne o treści sadomasochistycznej są powszechne wśród ludzi (około 10% populacji) i jeśli występują w łagodnej formie, nie są traktowane jako zaburzenie. Podaje się, że aż 55% mężczyzn i 50% kobiet reaguje seksualnie na gryzienie, 16% Polaków przyznaje się do używania masek, przepasek i krępowania ciała podczas seksu, natomiast 4% twierdzi, że stosuje praktyki sadomasochistyczne. Współcześnie coraz więcej organizacji i klasyfikacji medycznych wykreśla sadomasochizm z wykazu zaburzeń – w 2009 r. uczyniła to Szwecja.

 

Jednak sadomasochizm odgrywa istotną rolę w szacowaniu ryzyka zakażenia HIV. Podczas praktyk tego typu może dochodzić do uszkodzenia ciała i jeśli krew osoby zakażonej HIV będzie miała kontakt ze śluzówkami lub otwartą raną partnera/partnerki będzie istniało realne zagrożenia zakażenia HIV, ale również HCV i HBV.

Tekst dostarcza Stowarzyszenie Podwale Siedem.

Partnerzy kampanii

pozytywnieotwarci.pl
Majestic Media
cd4.pl
Podwale Siedem