Seks oralny

Seks oralny jest jedną z bezpieczniejszych form aktywności seksualnej, jednakże ryzyko zakażenia HIV w takich kontaktach nie równa się zeru. Ryzyko to można zmniejszyć poprzez używanie prezerwatyw smakowych, produkowanych specjalnie do seksu oralnego.

Mimo ponad 25 lat trwania epidemii HIV/AIDS ciągle jest niewiele wiarygodnych informacji na ten temat. Może dlatego, że trudno zidentyfikować osoby uprawiające wyłącznie seks oralny. W jedynych z badań, nie stwierdzono żadnego zakażenia HIV w grupie 135 osób, które odbyły łącznie 19 000 wyłącznie oralnych kontaktów z zakażonym HIV partnerem (partnerką). Jednak opisano również zakażenie HIV u mężczyzny, który krótko po usunięciu migdałków i plastyce podniebienia odbywał kontakty oralne bez zabezpieczenia z zakażonymi HIV partnerami.

W interpretacji wszystkich powyższych badań należy pamiętać, że pod określeniem seks oralny rozumie się:

 

Fellatio - seks, w której męskie narządy płciowe mają kontakt z ustami partnerki/partnera.

Błona śluzowa jamy ustnej jest wrażliwa na zakażenie HIV. Wiele zależy od tego, czy jest się stroną „czynną” czy „bierną” w seksie oralnym. Opisano przypadki zakażeń mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, którzy utrzymywali wyłącznie kontakty oralne, z wytryskiem w usta. Stąd też obecnie zaleca się, aby w kontaktach oralnych nie dopuszczać do sytuacji, kiedy partner, który nie wykonał badania w kierunku zakażenia HIV, miałby wytrysk w Twoich ustach. Czynnikiem ułatwiających przenikanie HIV przez nabłonek jamy ustnej jest alkohol. Tak więc choć alkohol, zwłaszcza wysokoprocentowy, inaktywuje HIV, to w przypadku kontaktu błony śluzowej jamy ustnej z materiałem zakaźnym (nasienie, krew) nie jest wskazane płukanie jej alkoholem. Obecnie zaleca się, aby w razie kontaktu nasienia z błoną śluzową jamy ustnej wypluć spermę, a następnie kilkakrotnie przepłukać usta wodą.

Jednak tego typu kontakty (niezależnie czy dla strony biernej czy czynnej) mogą prowadzić do zakażenia innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. W 2004 r. wykazano, że 13,7% przypadków kiły w Chicago (USA) zostało nabytych właśnie poprzez takie kontakty. Możliwe jest zakażenie także rzeżączką.

 

Cunnilingus – czyli sytuacja, w której dochodzi do kontaktu narządów płciowych kobiety z ustami partnera/partnerki. Ryzyko przeniesienia zakażenia HIV w następstwie cunnilingus jest szacowane jako ekstremalnie małe.

 

Anilingus – to kontakt ust z okolicą odbytu – wiąże się z możliwością nabycia różnych chorób zakaźnych, nie tylko HIV. Przypadek zakażenia HIV w następstwie kontaktu oralno-analnego opisano w Wielkiej Brytanii. Wielokrotnie opisywano przypadki przeniesienia tą drogą zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A (HAV), salmonellą, Shigella, czerwonkę.

Tekst dostarcza Abbott Laboratories Poland sp. z o.o. .

Partnerzy kampanii

pozytywnieotwarci.pl
Majestic Media
cd4.pl
Podwale Siedem