choroby weneryczne

choroby przenoszone drogą płciową, choroby weneryczne, sexually transmitted diseases (STD), sexually transmitted infections (STI)

 

Obecnie znanych jest ponad 40 patogenów, które mogą być przyczyną chorób przenoszonych drogą płciową. Obok „starych” chorób wenerycznych, takich jak kiła, rzeżączka, rzęsistkowica, chlamydioza pojawiło się wiele nowych, wcześniej nieopisywanych. Jednak w Polsce do najczęściej występujących zalicza się: HIV, kiłę, rzeżączkę, chlamydiozę, rzęsistkowicę (głównie u kobiet) oraz HBV i HCV. Część z nich jest przenoszona wyłącznie poprzez kontakty seksualne, dla reszty ta droga jest jedną z możliwych, często nie najważniejszą, form szerzenia się zakażenia.

Aby uchronić się przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową:

 - stosuj prezerwatywę przy każdym rodzaju aktywności seksualnej (oralnej, waginalnej, analnej)

- unikaj seksu oralno-analnego (trudno tu o zabezpieczenia)

- jeśli seks uprawiasz bez prezerwatywy wykonajcie przed badanie w kierunku zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową

- jeśli dotąd tego nie zrobiliście i nie jesteście zakażeni - zaszczepcie się przeciwko HBV i HPV

 

Czego nie należy lekceważyć:

 - owrzodzeń, nadżerek, guzków na narządach płciowych lub w jamie ustnej (jeśli były kontakty oralne)

- ropnego i śluzowo-ropnego wycieku z cewki moczowej, pochwy

- bólu, pieczenia podczas oddawania moczu

- częstego parcia na mocz

- świądu w okolicy genitaliów

- wysypek plamistych i plamisto-grudkowych na skórze tułowia, kończyn oraz na wewnętrznej powierzchni dłoni i stóp

- stanów zapalnych odbytu i jego okolic.

Jeśli wymienione powyżej objawy pojawiają się po przygodnych kontaktach seksualnych lub po seksie ze stałymi partnerami bez prezerwatywy powinieneś zgłosić się do dermatologa – wenerologa.

Lekarz – wenerolog w oparciu o wywiad, badanie kliniczne, badanie mikroskopowe, badanie krwi jest w stanie rozpoznać chorobę i rozpocząć skuteczne leczenie u Ciebie i Twojego partnera/partnerki. Samowolne, amatorskie leczenie domowymi sposobami może być przyczyną powikłań, a niedoleczone lub źle leczone zakażenie przeistacza się w stan przewlekły. Pamiętaj również, że objawy większości chorób wenerycznych same znikają, jednak nie jest to równoznaczne z wyleczeniem – osoba taka nadal jest zakażona.

I jeszcze jedna ważna informacja - nie wszystkie zmiany pojawiające się na skórze i błonach śluzowych narządów płciowych muszą wynikać z zakażenia nabytego drogą kontaktów seksualnych. Zwłaszcza, że okolica krocza jest podatna na zakażenia bakteryjne (podwyższona temperatura, zwiększona wilgotność, mikrourazy spowodowane przez ciasną bieliznę), a czynnikami sprzyjającymi ich wystąpieniu są: cukrzyca, otyłość, noszenie obcisłej bielizny, gorący klimat, czasami niedożywienie, ciąża, obniżenie odporności (AIDS, choroby nowotworowe), długotrwałe leczenie antybiotykami.

Tekst dostarcza Abbott Laboratories Poland sp. z o.o. .

Partnerzy kampanii

pozytywnieotwarci.pl
Majestic Media
cd4.pl
Podwale Siedem