wirusowe zapalenie wątroby typu C

Wirusowe zakażenie wątroby typu C jest wywowłane przez HCV (wirus zapalenia wątroby typu C). Zakażenie HCV przebiega dość podobnie do wirusowego zapalenia wątroby typu B i grozi identycznymi konsekwencjami (marskość wątroby, rak). Większość osób z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C nie ma żadnych objawów. U części występują one w formie bardzo nieswoistej, jak uczucie przewlekłego zmęczenia, ogólne złe samopoczucie, obniżenie nastroju. Skąpoobjawowy przebieg zakażenia HCV sprawia, że pierwszym objawem infekcji może być dopiero marskość wątroby. Rozwija się ona u około 20-30% zakażonych po 20-30 latach trwania infekcji. U 1-4% chorych na marskość wątroby każdego roku rozwija się rak wątroby.

 

W Polsce dominuje pozapłciowa droga zakażenia (niesterylny sprzęt medyczny, dentystyczny i kosmetyczny, stosowanie wspólnego sprzętu do iniekcji przez osoby przyjmujące narkotyki dożylnie). Zakażenie drogą płciową jest możliwe, choć wirus nie przenosi się tak łatwo, jak HBV czy HIV – dużo zależy od rodzaju praktyk seksualnych: jeśli mogą one prowadzić do drobnych uszkodzeń śluzówki lub otarć, albo wiążą się z kontaktem z krwią (np. stosunki w czasie menstruacji, kontakty seksualne łączące się z otarciami, urazami błon śluzowych narządów płciowych, analne), to ryzyko oczywiście wzrasta.

 

Wielkim problemem jest ogromna rzesza ludzi z HCV, którzy nic nie wiedzą o swoim zakażeniu. Ocenia się, że może to być nawet 800 tys. Polaków! Świadomość własnego zakażenia jest wyjątkowo ważna – wystarczy dodać, że spożywanie alkoholu przez osobę z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C to dobrowolne skracanie życia o kilka, a nawet kilkanaście lat.

 

Diagnostyka zakażeń HCV jest równie prosta, jak HBV – wystarczy badanie krwi. Przeciwciała anty-HCV (anty-HCV) pojawiają się po 7-8 tygodniach od zakażenia (od 4 do 10 tygodni). Stwierdzenie obecności przeciwciał anty-HCV nie świadczy automatycznie o zakażeniu. Przeciwciała te są bowiem wykrywalne także u osób, które wyleczyły się z zakażenia (również samoistnie). Dlatego też wykrycie przeciwciał anty-HCV stanowi wskazanie do dalszej diagnostyki, która polega na wykonaniu HCV RNA i badań biochemicznych (głównie aktywności aminotransferaz). Dodatni wynik HCV RNA świadczy o zakażeniu (namnażanie się – replikacji wirusa).

 

Niestety, terapia jest długotrwała (nawet rok), a dostęp do niej jest ograniczony. Skuteczność leczenia to tylko 50-70% przypadków. Nie istnieje szczepionka chroniąca przed zakażeniem.

Tekst dostarcza Abbott Laboratories Poland sp. z o.o. .

Partnerzy kampanii

pozytywnieotwarci.pl
Majestic Media
cd4.pl
Podwale Siedem